۱۳۹۰ بهمن ۲۶, چهارشنبه

همسر زینعلی: انتقال همسرم به رجایی شهر غیرقانونی است


جرس: شاهین زینعلی از کنشگران سیاسی و دانشجوی محروم از تحصیل محبوس در بند 350 زندان اوین بود که بطور غیرمنتظره به زندان رجایی شهر منتقل شده است. این برخوردها و فشارها تازگی نداشته و پیش از این تبعید غیرقانونی نیز زینعلی به بند 209 سپاه منتقل شده و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

بیتا زینعلی همسر شاهین زینعلی با ابراز ناراحتی از انتقال همسرش به زندان رجایی شهر به "جرس" می گوید: "متاسفانه چهارشنبه هفته پیش شاهین از بند 350 به زندان رجایی شهر منتقل شده است. آخرین ملاقاتی که با شاهین داشتم در اوین بود اما یک تماس تلفنی گرفت که به زندان رجایی شهر منتقل شده و الان در بند قرنطینه است و به شدت از این موضوع ناراحت بود. زیرا بدون هیچ اخطار قبلی و یا اینکه حکمی برای تبعید داشته باشد او را به زندان رجایی شهر منتقل کرده اند."

همسر زینعلی با اشاره به فشارهایی پیش از این انتقال ادامه می دهد: "قبلا هم از بند 350 به بند 209 منتقل شده بود، بدون اینکه علت آن را بدانیم. در آنجا بازجویی هم شده است که نتوانستم از موضوع بازجویی ها اطلاع پیدا کنم اما به احتمال زیاد بخاطر بیانیه هایی بود که از زندان به بیرون آمده بود و امضای شاهین پای آنها بوده است. این درحالی است که در حکم شاهین هیچ موردی از تبعید ذکر نشده و عملا انتقال شاهین به رجایی شهر "غیر قانونی" است و حکم جدیدی هم نگرفته و اساسا مشخص نیست چه نهادی دستور این انتقال را داده است؟ حتی زمانیکه از بند 209 به بند خودش برگشت، به او نگفتند اگر مثلا این کار را کنی تبعید می شوی یعنی بدون هیچ اخطاری این انتقال صورت گرفته است."

در تداوم این فشارها و برخوردهای غیرقانونی بر زندانیان سیاسی، گروهی دیگر از زندانیان سیاسی به دادسرای اوین یا بند امنیتی 209 این زندان احضار شده و در مورد بیانیه‌های انتخاباتی و اعتراض به حصر موسوی و کروبی و رهنورد مورد بازخواست قرار گرفته اند.

خانم زینعلی می افزاید: "خدا را شکر علی رغم این مسائل شاهین روحیه خودش را حفظ کرده و هیچوقت ناراحتی ها خودش را به ما بروز نمی دهد اما گویا بعد از انتقال و در هنگام ورودش یک درگیری هایی هم داشته است...اما از این موضوع خیلی ناراحت است که تبعید در حکمش نیست و چرا باید به زندان رجایی شهر منتقل شود، حالا وکیل دارد پیگیری می کند ببینیم نتیجه چه می شود."

شاهین زینعلی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات است که در پی محکومیت دو سال و نود و یک روز خود به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام از دی ماه سال گذشته تا کنون در حبس به سر می برد و از آذر ماه امسال به دستور دادستان تهران از ملاقات حضوری و مرخصی محروم شده و در عین حال هیچ دلیلی مبنی بر اعمال این محدودیت ها ارائه نشده است.

همچنین لازم بذکر است که کارمندان حراست دانشگاه در آستانه ی امتحانات نیمه اول سال 89 مانع از ورود شاهین زینعلی دانشجوی کارشناسی دانشکده علوم اقتصادی به دانشگاه شده بودند و کارت دانشجویی او را توقیف کرده بودند.

بیتا زینعلی با اشاره به محرومیت همسرش از حقوق طبیعی یک زندانی سیاسی خاطرنشان می کند: "الان یکسال و یکماه است که شاهین در زندان اوین است و در این مدت حتی از یکروز مرخصی هم نتوانسته استفاده کند. در صورتیکه طبق قوانین با گذراندن یک سوم حکم خود می تواند از حق مرخصی استفاده کند. متاسفانه از ملاقات حضوری هم "محروم" هستیم. حتی مادر شاهین هر هفته به دادستانی مراجعه می کند و می پرسد چرا ملاقات حضوری نمی دهید؟ که جواب می دهند خود شاهین زینعلی بهتر می داند چرا ملاقات حضوری نمی دهیم! و هیچ پاسخی دیگری به ما نمی دهند که ما هم بدانیم چرا از حق مرخصی و ملاقات حضوری محروم هستیم."

وی می افزاید: "متاسفانه در اینگونه برخوردها خانواده بیشتر تحت فشار است. یکسری حقوق طبیعی و ابتدایی است که حتی کسانیکه جرمی مرتکب می شوند باید از آن برخوردار شوند. اما آن حقوق را حتی ما هم پیگیری می کنیم جواب درست و قانع کننده ای به ما نمی دهند. این حق ماست که بدانیم دلیل عدم استفاده از مرخصی و ملاقات حضوری، دلیل انتقال از یک بند به بند دیگر یا دلیل انتقال به یک زندان دیگر چیست؟ این حکم شاهین به اندازه کافی برای ما سنگین بود و تحمل دوری و زندانی بودنش به اندازه کافی سخت است. آیا اینها کافی نیست که هر چند وقت یکبار از این شوک ها هم به ما وارد می شود؟ که چرا منتقل شد به یک زندان دیگر؟ اول باید پیگیری ملاقات و مرخصی را می کردیم حالا باید مدام مراجعه کنیم که چرا به زندان رجایی شهر منتقل شده است؟ خلاصه در تمام مدت ما درگیر این مسائل هستیم."


در حالیکه رسانه های حکومتی اعلام کرده اند که بمناسبت 22 بهمن تعدادی زیادی از زندانیان آزاد شده اند اما شاهد افزایش فشارهای مضاعف بر زندانیان سیاسی هستیم و خانواده های زندانیان سیاسی قربانیان اصلی این فشارهای جدید و غیرقانونی هستند که انتظاری جز آزادی عزیزان دربند خود ندارند।همسر زینعلی در پایان می گوید: "هر زمانیکه خبر آزادی عده ای از زندانیان سیاسی را می شنوم خوشحال می شوم اگرچه شاید یک حسرتی را برای ما ایجاد می کند که چرا شاهین آزاد نشده و حق برخورداری از آزادی را برای همه یکسان نیست। اما به هرحال خوشحال می شوم که کسی بخاطر ابراز عقیده در زندان نباشد و آزاد شود. امیدوارم هر چه زودتر شاهد آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی باشیم."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر